FVL-D207 Car Camera
| Brand | FVL |
| Manufacturer | Famous Vision Ltd. |
| Model | FVL-D207 CAR CAM |
| Display | HD Display |
| G-Sensor | Built in (car accidents case of emergency save, will not be deleted) |
| LCD Scree Size | 4.0ltp |
| Camera Lens | 170 degree A+ high resolution ultra wide angle lens |
| File Formate | AVI |
| Video Resolution | Max 1080p |
| Video Format | M-JPEG |
| Loop Video | Seamless video , no leakage |
| Motion Detection Function | Support |
| Time Synchronization | Support(Y/M/D/H/M) |
| Carrier Media | Built in Memory (total: 64MB) |
| Photo Mode | 5million |
| Photo Format | JPEG |
| Memory Card | TF (Max 32GB) (Not included) |
| Microphone | Support |
| Built in Stereo | Support |
| Infrared Night Vision | Support |
| Video Output | AV-IN |
| Video Format | PAL/NTSC |
| Current Frequency | 50Hz/60Hz |
| USB Function | 1.USB-Disk 2.PC Camera |
| Power Supply Interface | 5V 1A |
| Battery | Built in (300mAh) |
| Dimension(LxWxH) | (110x60x35)mm |
| Weight | 286g |
| Item Warranty | 3 Months |











Reviews
There are no reviews yet.