FVL-V7 2.0MP VR Wifi 360 degree camera
| Brand | FVL |
| Manufacturer | Famous Vision Ltd. |
| Model | FVL-V7 2.0 MP VR camera |
| Product Dimensions | L x W x H – (18.5cm*17.5cm*8.5cm) |
| Resolution | (1920×1080) 1080p at 25fps |
| Camera Sensor | 1/1.3” CMOS sensor |
| Lens Size | 1.8mm |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Ifrared | Yes |
| Max IR Length | 8-10 m |
| Video Capture Resolution | 1080p |
| Mobile WiFi Video | 1080p |
| Angle of View | 360 degree (fish eye , panoramic) |
| Audio Output | Two way audio monitoring |
| Connectivity | Wireless/Lan |
| Network Interface: | Wi-Fi/802.11/b/g |
| Supported Devices | Android,iOS |
| Apps | V380 |
| Material | ABS, Plastic |
| Voltage | 5V , 1.5A (Adapter not included) |
| Power Source | DC |
| Power Consumption | Max 5W |
| Storage | Supported up to 64 GB.
Not included |
| Features | Smart way Motion detector, Alarm system |
| Item Weight | 345g |









Reviews
There are no reviews yet.